Wierzba wyrośnie nawet z patyczka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z patyka gałęzi.

Wykorzystując taką okoliczność, możemy spośród niej sporządzić ekstrawaganckie odmiany płotu. Z tego powodu nasz żywopłot uzyska unikalny charakter oraz będzie się rekomendować wśród płotów w okolicy.

Rosnące na posessji oraz bagiennych torfowiskach wierzby od dawien dawna zadomowiły się w krajowych zieleńcach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i spectficzne koty. Nie są żmudne, wymagają jedynie co niemiara wilgoci oraz nie dużo słońca. Zaspokoją się niejako wszelką rolą.


Malutko drzew sprosta też identycznie błyskawicznie pobudzać stracone pędy oraz odrośle. Wierzby nadzwyczaj łatwo odtwarzają również osobisty system korzeni. Wystarczy, że ścięty względnie nawet uszkodzony patyk w mokrej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się oraz da początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , aby z wierzb tworzyć plątane przęsła ogrodzeniowe bądź parkany zaciemnione liśćmi. Zapewne warto posiadać tak ekscentryczne płot. Najlepiej do zainstalowania takiego płotu zastosować następujące sposoby wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakowych własności:

wytwarzają prostolinijne, długie i niesłychanie plastyczne pędy – ze względu na to można bez trudności kształtować formę ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w skrótowym okresie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już propozycję na postać ogrodzenia, musimy zdobyć akuratne wierzbowe gałęzie na płot. Niestety, wytrzaśnięcie ich w wymogach typowych jest ciężkie, albowiem dziko wzrastające krzewy z rzadka wypuszczają nadzwyczaj długie oraz proste pędy. Najporządniej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało zaczekać nieco lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy najsampierw miejsce w ogrodzie, mało przez nas nawiedzane a także mało .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy rozciągłości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko narastających roślin. Przedtem należy je zanurzyć na 24 godziny w głębi, tak aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w glebę, tak by górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się zagęszczają, więc powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa przystajemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki sporadycznie przekraczają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s